ILDIZ HABERLER ve DUYURULAR
GENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN DEVRİM ILDIZ İLE BENGÜTÜRK TELEVİYON ‘UNUN YAPTIĞI RÖPORTAJIN TAM METNİ

 

1.SAYIN DEVRİM ILDIZ KISACA KENDİNİZİ TANITIRMISINIZ.
 
 İTÜ’ den maden mühendisi olarak mezun olduktan sonra 2 yıl kadar ABD’de çalıştım. Orta öğretim ve Üniversite yılarında şirketin en alt kademesinden başlayarak değişik kademelerinde görev yaptım. Şirketimiz 12 yıldır ithal ettiği metal kiremitleri Türkiye’de üretme kararı alınca, fabrikanın kuruluş çalışmalarına katılmak üzere ABD’den döndüm. İlk önce fabrika Müdürü olarak ,2005 yılından itibaren de şirkette Genel Müdür olarak görev yapıyorum.
 
 2. FİRMANIZ HAKKINDA KISA BİLGİ VERİRMİSİNİZ
 
 ILDIZ  ,1991 yılında Türkiye’ye ilk kez üzeri doğal taş kaplı metal kiremitleri getiren firmadır.12 yıl ithal ederek pazarladığımız ürünü 2003 yılında ILDIZBOND MARKASI İLE Türkiye de üreterek 20 ülkeye de ihraç ettik.
 
  3. ÜRETTİĞİNİZ METAL KİREMİTLER HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ
 
 Çelik saç rulolar fabrikada ebatlandırıldıktan sonra presle basılıp form veriliyor. Daha sonra üzeri doğal taş kaplanıyor,fırınlandıktan sonra ambalajlanıp sevk ediliyor.
 
 ILDIZBOND metal kiremitleri hafif olup çatıda m2 ye 6 kg lık bir yük bindirir. Kil esaslı kiremitler.45 kg/m2, çimento esaslı kiremitler ise 60 kg/m2 çatıya yük bindirir
 
 ILDIZBOND un hafif olması deprem açısından büyük bir güvencedir. 
 
ILDIZBOND metal kiremitleri,kesilebilir, kıvrılabilir. ILDIZBOND ile çatıda her türlü detayı çözmek mümkündür.Uzun ömürlüdür.Rüzgara yağmura dayanıklıdır.Güzel görünümlüdür.
 
 4. NEDEN İTHALATA DEVAM ETMEYİP TE TÜRKİYE DE ÜRETTİNİZ?
 
 12 yıl ithal yolu ile getirdik,uyguladık,büyük bir bayi ağı oluşturduk.
 
 Başından beri bu ürünü Türkiye’de üretmek istiyorduk. Ancak Türkiye distribütörü olduğumuz firma sürekli bizi engelledi. Biz birlikte yapmak istiyorduk. Onlarda Türkiye’ye yatırım yapmak yerine ,Türkiye ye mal satmak istiyorlardı. 
 
2001 yılında yatırım kararı aldık.
 
 2001 krizi sonucunda bir çok firma fabrikalarını söküp dışarıya götürürken biz Türkiye ye ve Türk insanına güvendik. Türkiye de yatırım yapacağız dedik.
 
 Yabancı firma bize siz yapamazsınız dedi. Biz de yapabileceğimizi ortaya koyduk.
 
 Yönetim Kurulu Başkanımız Dr. Erdener ILDIZ Hava Kuvvetlerinde uzun yıllar mühendis ve öğretim üyesi olarak görev yaptıktan sonra 1989 yılında emekli olmuştur. Elektronik yüksek mühendisi olup bilgisayarlı kontrol sistemleri konusunda da doktora derecesine sahip çok deneyimli bir mühendistir. Fabrika da ki tüm makinaları kendisi tasarlayıp Türkiye de ürettirmiştir. Yani hiçbir makine yurtdışından getirilmemiştir. Tamamı Türkiye de üretilmiştir.
 
 Fabrika kurulmadan 1.5 yıl önce kimya lâboratuarı kurularak know how gerektiren araştırmalar başlatılmış ve sonuçta tüm teknolojiye hakim hale gelinmiştir.
 
 Dünyadaki hiçbir fabrikada bizimki gibi entegre bir tesis yoktur. Taş ı da biz boyuyoruz. Reçineyi de biz üretiyoruz. Benzer üretimi yapan yabancı firmalar boyanmış taşı dışardan alır,reçineyi de başka firmalar sağlar. Hiç biri bizim gibi teknolojinin tamamına hakim değildir.
 
 5. NERELERE İHRACAAT YAPIYORSUNUZ?
 
İhracat yaptığımız ülkeler,başta Rusya,Ukrayna,Gürcistan,Azerbaycan,Kazakistan,İran,Hollanda,İsveç,ABD,Nijerya olmak üzere 20 ülkeye ihracat yapıyoruz
 
 6. İHRAACAT İÇİN KAPASİTENİZ YETERLİ Mİ ?
 
 İlk kuruluş kapasitemiz 600.000 panel yıldı. Ancak iç pazarın ve ihracatın hızla gelişmesi kapasite artırma ihtiyacı gösterdi. Üretimin ilk yıllarında tüketici her zaman olduğu gibi yerli üretilen ILDIZBOND kiremitlerine de temkinli yaklaştı ama sonuçta ILDIZBOND un ithal ürünlerden daha kaliteli ve ucuz olduğunu görünce bize yöneldi. ILDIZBOND metal kiremitleri artık kendini kanıtlamış ve tüketicinin tercih ettiği bir ürün haline gelmiştir. Bunun için fabrikayı büyütmemiz gerekti. İstanbul da ki fabrika arazisi ihtiyaca cevap vermeyince Muğla Milas ta ki 35.000 m2 lik arazimiz üzerinde yeni bir fabrika binası yapıp fabrikayı Milas a taşıdık. Şu andaki kapasitemiz. 1 Milyon panel/yıl dır.
 
 7. DİĞER ÜLKELERİN ILDIZBOND U TERCİH ETMESİNİN SEBEBİ NEDİR
 
 Biz üretime başladıktan sonra. Bize siz bunu yapamazsınız diyen firmayı çağırdık. Ürettiğimiz ILDIZBOND u gösterdik. Numune alıp ABD de test yaptırdılar ve ILDIZBOND tüm testlerden onların ürününe göre %25 daha güçlü çıktı. Ayrıca son 3 yılda çelik fiyatları % 180 arttığı halde biz fiyatlarımızı %40 arttırdık. Aradaki farkı maliyetlerimizi düşürerek karşıladık. Sonuç olarak hem kalitemiz hem de fiyatımız iyi olduğu için bizi tercih ediyorlar. Örneğin Hollanda’ nın yukarısında Danimarka da ve aşağısında Belçika da benzer ürünü yapan iki tane fabrika var. Hollanda ve İsveç bizden mal alıyor.
 
 8. FİRMANIZIN SEKTÖRE ÖNDERLİK EDİCİ BİR FONKSİYONUDA VAR SANIRIM.
 
Evet, Yönetim Kurulu Başkanımız Dr. Erdener ILDIZ Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneğini kurmuş ve Kurucu Başkanlığı ile 2 dönem de Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmıştır. Bu çalışmalar sırasında sektöre önemli hizmetlerde bulunmuştur. Çatılarda detayların çıkarılması,sektör büyüklüğünün analiz çalışması,Çatı- Cephe fuarının organizasyonu, Çatılarda çağdaş Teknolojiler Sempozyumun düzenlenmesi,AB den hibe fon sağlanarak 650 nitelikli iş gücü yetiştirilmesi gibi bir çok çalışma ilk kez Dr. Erdener ILDIZ ın başkanlığı döneminde olmuştur.
 
 Ayrıca,firmamız bir çok eğitim seminerleri düzenleyerek metal kiremit uygulaması konusunda deneyimli mimar,mühendis ve ustalar yetiştirmiştir. Metal kiremit denince ILDIZ’ ın akla gelmesinin altında bu çalışmalar yatar.
 
 9. GELECEK İÇİN HEDEFLERİNİZ NEDİR?
 
 Önümüzdeki 5 yıl içinde Fabrika ‘nın kapasitesini daha da büyüterek maliyetleri düşürüp 50 ülkeye ihracat hedefliyoruz
 
 Bunun için bayileri fabrikaya ortak yaparak 8 milyon dolarlık bir kaynak yaratmayı düşünüyoruz. Her bayi ufak hisselerle kurulacak yeni şirketten pay alacak. Hem üretimden kazanacak, hem de satıştan. Bunu gerçekleştirdiğimiz de ILDIZBOND dünya çapında pazarlanan bir ürün haline gelecek ve bize siz yapamazsınız diyenlere en somut ve çarpıcı cevabımız olacak.
 
 Biz Türkiye ye ve Türk insanına Güveniyoruz
 
 
 
Röportajı Yapan
 
Seda Erdem
 
Bengütürk TV Ekonomi Programı Sunucusu
 
 11 Kasım 2007
BAYİMİZ GÜVEN YAPI ANTALYA YAPEX FUARINA KATILDI
ANKARA BAYİMİZ GÜVEN YAPI ANKARA YAPIDECOR FUARINA KATILDI
BAHÇEŞEHİR VERDE MOLİNO ALIŞ VERİŞ MERKEZİ
KARTEPE VİLLALARI ILDIZBOND METAL KİREMİT KAPLAMA İŞLERİ TAMAMLANDI
PELİKAN HILL PROJESİNDE ILDIZBOND İLE ÇATI KAPLAMA İŞLERİ TAMAMLANDI
ILDIZBOND METAL KİREMİT FABRİKASIN ' DA YENİ YATIRIMLAR
GENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN DEVRİM ILDIZ İLE BENGÜTÜRK TELEVİYON ‘UNUN YAPTIĞI RÖPORTAJIN TAM METNİ
YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ DR. ERDENER ILDIZ İLE CNN TÜRK TELEVİZYONUNDA YAPILAN RÖPORTAJ
YAPI FUARI ANKARA
TV ROPORTAJI
ÇATI-CEPHE FUARI SEMPOZYUMUNA DR. ERDENER ILDIZ TARAFINDAN SUNULAN BİLDİRİLER
ÇATI-CEPHE FUARI SEMPOZYUM ORGANİZASYON HEYETİNE PLAKET TÖRENİ
ÇATI-CEPHE FUARINDA SAYIN İBRAHİM BODUR'UN FUARI ZİYARETİ
ÇATI-CEPHE FUARINDA EĞİTİM VERDİK
ÇATI-CEPHE FUARI
ÇATIDER YÖNETİM KURULU BAŞKANI DR. ERDENER ILDIZ ŞİŞLİ BELEDİYE BAŞKANI SAYIN MUSTAFA SARIGÜL İLE ÇATI- CEPHE FUARI 2004 AÇILIŞINI YAPTI.
İSTANBUL YAPI FUARI
TRABZON FUARI
UPHILL COURT PROJESİNDE ILDIZBOND İLE ÇATI KAPLAMA İŞLERİ TAMAMLANDI
ILDIZBOND'da Yeni Bir Renk KARNEOL
YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ DR.ERDENER ILDIZ 3.ULUSAL ÇATI -CEPHEMALZEMELERİ VE TEKNOLOJİLERİ SEMPOZYUMUNDA OTURUM BAŞKANLIĞI YAPTI
ILDIZBOND ADANA YAPI FUARINDA
ILDIZBOND KAYSERİ DECOYAP FUARINDAYDI
ILDIZBOND ATLANTİC CİTY YAPI FUARINDAYDI
NİSAN AYI BAŞINDA İSPANYA BARSELONA FUARINDAYDIK
ÇATI-CEPHE FUARI 24-29 MART 2005
ILDIZBOND, “En zor detayları mükemmel çözer”
YAPI2004 ANKARA FUARINA KATILDIK
YURTDIŞI FUAR ETKİNLİKLERİ
ILDIZBOND KIRMIZI'YA ADAY GÖSTERİLDİ
SANAYİ VE ÜNİVERSİTE İŞBİRLİĞİ
Ildız'dan yeni bir ürün: Ildızoluk
ÇATI-CEPHE FUARINDA SEMPOZYUM ETKİNLİKLERİ
İZMİR YAPI 2004 FUARI
ILDIZ Eğitim Merkezi'nde Taşeronlara ILDIZBOND Uygulaması
Yapı 2003 İstanbul Fuarı'nda Eğitim
Fabrika'da ILDIZBOND Eğitimi
Futbol Müsabakaları
ILDIZBOND Eğitim Seferberliği
ILDIZBOND Doğdu
MİLAS' TAKİ ILDIZBOND METAL KİREMİT FABRİKAMIZ İÇİN ELEMAN ALINACAK
YASAL UYARI
ARKEOLOG ERKAN ILDIZ ANISINA